فرهنگ‌سرای جان جهان

گسترش شهرها و به همراه آن توسعه شهری در جوامع مختلف به خودی خود، در کنار ویژگی‌های فراوان، معضلات و مشکلات متعددی را به دنبال دارد.

هر چه جامعه توسعه می یابد؛ شهروندان آن جامعه نیز باید خود را رشد داده تا بتوانند شهروندی مفید برای آن جامعه باشند که این ارتقا مستلزم وجود زمینه های متعدد فردی و جمعی است.

شکی نیست فراگیری آموزش های مختلف از عهده فرد خارج است و نهاد های مختلفی باید باشد تا افراد را در این راه یاری رساند.

فرهنگ‌سرا یکی از مراکزی است که در جامعه ، کار ارتقاء سطح بینش و آگاهی فرهنگ شهروندان را بر عهده دارند و فرهنگ‌سرای جان جهان شهرداری کرمان هم در این راستا فعالیت خود را آغاز کرده است.

فرهنگ‌سرای جان جهان به عنوان دومین فرهنگ‌سرای شهر کرمان در منطقه کمتر برخوردار شهری با همت مجموعه بناهای ماندگار که حلقه‌ی واسط شهرداری و خیران است؛ ساخته شده است و به ایفای نقش می پردازد.

در فرهنگ‌سرای جان جهان مردم محوری به عنوان نقشه راه برای مجموعه تعریف شده و همه فعالیت ها و برنامه ها در این راستا تنظیم شده است.

جلب مشارکت مردم در کارها و برنامه ها. دعوت از آنها برای حضور در برنامه ها ، برآورده کردن نیازهای آموزشی آنها در قالب جشنواره ، همایش و ... و تا حد زیادی توانسته اعتماد مردم را به این مجموعه جلب کند تا جایی که در فصل های تابستان جمعیتی بالغ بر 2000 نفر را تنها در کلاس‌های آموزشی خود جای می دهد و در خیلی از مواقع از فضاهای غیر آموزشی فرهنگ‌سرا نیز برای برگزاری کلاس‌های آموزشی بهره می برد.

برگزاری جلسات متعدد و مستمر با آموزش و پرورش و مدارس منطقه، شهرداران محلات، نهادهای فرهنگی مستقر در منطقه، اداره ورزش و جوانان ، نیروی انتظامی ، دانشگاه علوم پزشکی نیز در راستای هم اندیشی با آن‌ها برای حل مشکلات مردم، از مهم ترین اولویت های این فرهنگ‌سرا بوده است.

واحد های فرهنگ‌سرای جان جهان عبارتند از :

واحد آموزش: مجری برگزاری دوره های آموزشی فرهنگ‌سراست که هدف از برپایی این دوره های آموزشی، ارتقای سطح توانمندی شهروندان و غنی سازی اوقات فراغت آنهاست. این دوره های آموزشی در زمینه های مختلف آموزشی، هنری، قرآنی برگزار می شود و برای دوره های مختلف سنی از چهار سال تا 70 سال در نظرگرفته شده است. بعضی از این دوره ها به صورت رایگان، نیم رایگان و یا با 30 درصد تخفیف برای شهروندان برگزار می‌گردد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌گردد:

هنری: قالی بافی. تابلو فرش. خیاطی. پرده‌دوزی. آشپزی. سرمه‌دوزی . روبان دوزی. نقاشی . سفالگری و چرم دوزی ...

آموزشی: کامپیوتر . رباتیک . زبان انگلیسی و ...

قرآنی: حفظ کودکان. تفسیر. روان خوانی. روخوانی و ...

واحد فرهنگی ورزشی، مجری برگزاری فعالیت های فرهنگی ورزشی با هدف پویایی و بالا بردن روحیه شادابی و نشاط در بین شهروندان است. از جمله این فعالیت ها، برپایی ورزش صبحگاهی در بوستان های منطقه ، برگزاری اردو های فرهنگی ورزشی و همایش های پیاده روی و ... است.

واحد فرهنگی، مجری برگزاری فعالیت های فرهنگی است که از جمله این فعالیت ها می توان به برگزاری جشنواره ها جشنواره های فرهنگی برگزاری جشن های مناسبتی در ایام مختلف، برگزاری سوگواره های متعدد در سوگ بزرگان دینی و آذین بندی های مناسبتی در منطقه اشاره کرد.

واحد سلامت، مجری برگزاری همایش های اتقاء سلامت با هدف بالابردن سطح بهداشت و ارتباطات اجتماعی و فردی شهروندان است. از جمله فعالیت های این بخش برگزاری 40 همایش زندگی سالم، 10 همایش مادر سالم خانواده سالم است. برگزاری دوره های مشاوره و همایش های مشاوره محور نیز از دیگر فعالیت های این واحد است.

واحد هنری، فرهنگ‌سرای جان جهان با توجه به قرار گرفتن فرهنگ‌سرا در منطقه ای که هیچ مرکز فرهنگی و هنری در آن وجود ندارد؛ وظیفه ارتقاء دید بصری شهروندان و آشنا کردن آنها با هنر های مختلف را بر عهده دارد. برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری سالیانه رباب، فرهنگ شهروندی و ... از جمله فعالیت های این واحد است.

واحد کودک فرهنگ‌سرا، برگزاری همایش های ویژه کودکان با هدف بالا بردن روحیه شادابی و نشاط در کودکان را بر عهده دارد که جشن هفتگی جوانه های جهان از جمله فعالیت های این بخش است، فعالیت های جمعی از جمله فعالیت‌هایی است که سبب گسترش خلاقیت کودکان می‌شود و در جشن جوانه های جهان مورد توجه قرار گرفته است.

کتابخانه فرهنگ‌سرای جان جهان شامل3000 جلد کتاب است که در 6 ماه گذشته 500 کتاب به کتابخانه فرهنگ‌سرا افزوده شده است. مجموعه کتابهای استاد مطهری، مجموعه کامل کتابهای کرمانشناسی، فرهنگ سخنان اهل بیت و پیامبر اعظم از مجموعه های تازه اضافه شده به کتابخانه فرهنگ‌سرا برای استفاده شهروندان است.

سایر واحد ها مانند روابط عمومی، فرهنگ و ادب ، علمی پژوهشی و ... نیز هرکدام به نوبه خود در فصول مختلف فعالیت های مختلفی را انجام می‌دهند.

گزیده ای از برنامه ها و فعالیت های شاخص انجام شده توسط این مجموعه برپایی کارگاه های یک روزه ویژه شهروندان ، اجرای مسابقات کتابخوانی، ورزشی و هنری، برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری ، ویژه برنامه های ماه رمضان مانند ماه من سلام ، جمع خوانی روزانه قرآن کریم ویژه بانوان و آقایان، گرامیداشت مناسبت های ملی و مذهبی است.

در پایان امید می رود فرهنگ‌سرای جان جهان بتواند در راستای سیاست های شهروندان کرمان و برنامه های کلان شهری، وظایف خود را در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران انجام دهد و ایفای نقش موثری را در ارتقاء فرهنگ شهروندان در حوزه های مختلف داشته باشد.

با توکل بر خداوند متعال برآنیم تا آنچه در توان داریم را برای خدمت به خلق و رضایت الهی به کار ببندیم تا در این راه ادامه مسیر دهیم.

 

 

اينجا شهرداري کرمان ...
      سامانه ارتباط مردمی : 137
      سامانه پیامکی : 10001371000
      ارتباط با شهردار
      تلفن های تماس : 32268350-034
      آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
      کرمان - خیابان سپه